"Jego pasją było uczenie Polaków wiary we własne siły".  Prof. Tomasz Panfil o Maurycym Mochnackim

- Może dlatego trzeba było sprowadzić szczątki Maurycego Mochnackiego, aby przypomnieć postać absolutnie nietuzinkową, młodego człowieka, który widział lepiej, wyraźniej i wnikliwiej niż starzy politycy - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Tomasz Panfil, historyk IPN.

2021-11-27, 18:35

"Jego pasją było uczenie Polaków wiary we własne siły".  Prof. Tomasz Panfil o Maurycym Mochnackim
Maurycy Mochnacki. Foto: Wikimedia Commons/dp

Maurycy Mochnacki, działacz emigracyjny, pisarz, uczestnik powstania listopadowego, spoczął w sobotę w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych.

Prof. Tomasz Panfil przypominał, że Maurycy Mochnacki umarł bardzo młodo, w wieku 31 lat, ale zdążył się bardzo istotnie zapisać w historii Polski.

Jak podkreślał gość audycji, Mochnacki był wybitną postacią, jego analiza przyczyn upadku Powstania Listopadowego była bardzo przenikliwa. - Patrzył na Królestwo Polskie i przewidywał zło, które może się stać, patrzył na jego elity polityczne i nie dostrzegał w nich tego, co sam miał w sobie, żaru patriotyzmu, miłości Polski, chęci poświęcenia dostatecznie dużo, by Polska zmartwychwstała - stwierdził historyk.

- Był to człowiek, który widział wszystko bardzo wyraźnie. Inni, o których więcej się mówi, którzy zajmują więcej miejsca w podręcznikach, jak Joachim Lelewel, książę Adam Czartoryski, Julian Niemcewicz, myśleli, że z carem da sią dogadać, nie widzieli niepodległości Polski wywalczonej siłami Polaków. Oni wszyscy nie wierzyli w Polskę i w naród. Maurycy Mochnacki wierzył z całych sił (…). Jego pasją było uczenie Polaków wiary we własne siły. Swoje "Dzieje Powstania Listopadowego" napisał po to, by przedstawić obraz nie tylko prawdziwy, ale przepojony uczuciem - mówił prof. Tomasz Panfil.

REKLAMA

Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i z bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków.

Posłuchaj

Prof. Tomasz Panfil o Maurycym Mochnackim (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 22:32
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Maurycy Mochnacki był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w Powstaniu Listopadowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał „Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831”. Popadał w konflikty ze starszymi i bardziej doświadczonymi politykami Wielkiej Emigracji działającymi we Francji.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Tomasz Panfil 

Data emisji: 27.11.2021

Godzina emisji: 17.35

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej